skrevet den 14-01-2009

 

BTC (bensens testcenter)

 

Få Ællingen i planing.

 

Ællingen er jo købt som et letvindsslalomboard, uden at gå i detaljer med hvad det medfører.

 

Mine og min medsammensvorne tespilots erfaringer er lidt ambivalente på det punkt.

 

Der er ingen tvivl om, overhovedet, at det er et meget, meget hurtigt board, uden tvivl det hurtigste jeg har ejet eller sejlet.

Der er heller ingen tvivl om at det er utroligt rart at sejle når det P L A N E R .

Men omvendt skal der ikke overhovedet være tvivl om at det er et møgboard når det ikke planer, det er uden tvivl det mest bøvlede, kontrære, og usamarbejdsvillige bræt jeg i hele mit liv har bøvlet med.

Det vender jeg lige tilbage til.

 

I dag, Grundlovsdag (store surfdag) var vi rigtig mange i Skæring. Jeg var der kl 10 og kunne se Libero (up and go) plane lystigt rundt.

 

Riggede min 7,8 og en 44cm finne på Ællingen, ud.

 

Gik de foreskrevne 175m ud og strandstartede....kiggede lidt...pumpede i bedste formulastil (det vender jeg også tilbage til) og kom straks i planing. Havde en fin tur ud i bugten i retning mod Egå marina. Desværre er vi i Århusbugten forsynet med meget tang, og jeg havde i forbindelse med en ordentlig spinn out en vandgang. Snorestarte og ind mod land, kom ikke i planing. Jeg skal måske lige nævne at vi havde østenvind, jeg målte det til 7 ms. Ind og tænke lidt.

 

Ib Rene, var i dag emigreret fra Ebeltoft og kom ud på en formula og 9,2.  Vi sejlede lidt sammen, og jeg kunne konstatere at jeg i pustene kunne komme i planing, og holde den kørende i meget lang tid, faktisk tror jeg også at jeg sejlede hurtigere end IR (Ib Rene´) men måske han smider en besked på forum, til gengæld kunne han plane hele tiden og sejlede i cirkler omkring mig.

 

For lige at runde dagen af. Først på dagen, hvor der var anslået 7 ms, kunne jeg pumpe i planing, det gik fint ud af i bugten, men kneb meget indad mod bølgerne, kom faktisk kun i planing een gang på den halse.

Langsom fes vinden af, som lovet af DMI, jeg skiftede til en 52 cm finne, men det hjalp ikke en hat.

 

Vurderede at vinden aftog så meget at jeg ikke ville kunne plane selv om jeg riggede op til 9,2, så jeg riggede af.

 

Den anden testpilot, En Fisk, gik ud med en 9,8 og 54 cm finne, var selvfølgelig mere powered, men alligevel ikke så meget at han ikke stod stille til tider. Han sejlede mod IR der var på formula og 9,2 og måtte sande at formulaen planede mere.

 

En Fisk og jeg udveksler løbende erfaringer med Ællingerne, vi har indtil nu nået til følgende.

 

  • Meget hurtigt board
  • Håbløst i non planing conditions
  • Høj bom 150-155 cm at foretrække
  • Standardfinne scorer ikke mange points
  • gode fodstropper

Hvad vi ikke er enige om, er mastefodsplacering. En Fisk har trukket helt tilbage i sporet ved 9,8, jeg holder mig stadig i midten.

Hvordan vi lettest får uhyret i planing har vi simpelthen ikke fundet ud af endnu.

 

Og så til det jeg skulle vende tilbage til:

 

Det er uden tvivl det mest bøvlede, kontrære, og usamarbejdsvillige bræt jeg i hele mit liv har bøvlet med.

Det skal tages fuldstændig bogstaveligt.

Som jeg har forklaret tidligere, at bordet forsynet med en ikke eksisterende opdrift i snuden. Det betyder ikke spor når man planer, men når man ikke planer...gud fader...

Boardet har to uheldige egenskaber. Den første er at det meget gerne leger ubåd eller Titanic, lige så snart at man har en fod bare i nærheden af masten dykker den med næsen. Ikke noget problem hvis vi talte om et board å 100 liter, men det er jo et board på140 liter. Og sammenholdt med en uhyre udtalt vilje til at søge op i vinden (dette uanset mastefodens placering) gør det tingene meget, meget anstrengende at sejle. I praksis betyder det at men hele tiden står med al vægten på bagerste fod i en uhyre anstrengende position, for lige så snart man slipper fokus render brætte op i vinden, man forsøger at tvinge det væk fra vindøjet, ved at sætte en fod frem og skubbe snuden værk, hvad sker der, det synker og man må straks lægge vægten på bagerste fod, og sådan bliver det ved. Det er sgu anstrengende.

 

Pumpede i bedste formulastil

Ja i dag kunne jeg med min 44 finne pumpe Ællingen i gang på normal formulastil,- dvs store pump og godt benarbejde. Da jeg skiftede til større finne, var dette ikke tilfældet, men jeg kan ikke afgøre om det udelukkende skyldes manglede vind, eller om finnen bare ikke var med på ideen.