skrevet den 09-04-2010

 

Aftentur i sol

 

 

 

Egentlig ville jeg have skrevet i går aftes, men så kom der jo bold og derfor blev det ikke til noget. Kongekamp i øvrigt.

 

 

I går eftermiddag kom der en sms fra Fisken. Vi skal på vandet. I fralandsvind...helt, helt fladt.

 

Ok, sådan blev det også.

 

Vi mødtes på Kitebeach kl 17. Jeg kom lidt før, og benyttede tiden. Igen igen, til at få mit nye GoPro videokamera til at virke. Det har drillet helt eminent, bedst som jeg mener at nu har jeg fået det til at spille rigtigt, så smider det alle indstillinger,  eller slukker bare.

Langt om længe virkede det som om at det havde forstået budskabet, i øvrigt samtidigt med at Svendsen og Fisken dukkede op.

I går aftes havde vi jo et helt eminent flot vejr, sol om eftermiddagen, og temp steg til  13 grader jvf min bil.

 

På spottet var der fralandsvind, og et utroligt flot syn, sol, blåt hav og fin sigt. Det er første gang i år vi har haft sådanne flotte forhold. Lidt i tvivl om mit 9,2 var nok, men under alle omstændigheder ville jeg ud, blot for at komme ud på vandet i de fantastiske forhold.

 

Nu var det jo helt, helt fladt og jeg skulle derfor ud på formulaen. Sidst jeg prøvede med den , var der jo lidt problemer med at få mine fødder i fodstropperne, for de var lidt små. Det er aldrig særlig sjovt at sejle når man lige akkurat kan få storetåneglen ind i stroppen, og så ikke mere. Havde derfor forsøgt at udvide dem lidt. De er spændt helt ud, og da der er tale om Starboard racestropper er der ikke andre indstillinger, men normalt er de i øvrigt rigtig gode.

 

Fik rigget, taget kitedragten på (uden bøjle) og vadede, vadede, vadede ud. Det var ret lavvandet i går. Mens jeg gik derudad kom der mere vind, og jeg gik og tænkte på at mine bekymringer omkring planing eller ej, vist ikke ville blive så store.

 

Vinden var i SV og nok omkring 7 m/s nogen steder lidt mindre,  andre mere, men faktisk en helt god retning, for det betød at der var vind helt ind til stranden, ikke noget med vindskygge her.

 

Kom endelig så langt ud at jeg kunne strandstarte, og vanen tro, stod det hele underligt, trapezliner var da indstillet af en megaklovn, bomhøjde ligeså osv. Helt som det plejer når jeg starter på min formula.

 

Havde indledningsvis noget svært ved at finde mig til rette på boardet. De to andre banditter planede lystigt rundt langt ude. Jeg kunne ikke komme i planing, og det var noget fis, for der var fin vind. Simpelthen et spørgsmål om at jeg ikke kunne finde den rigtige vinkel til søen og vinden.

 

Langt om længe lykkede det, og jeg kom i gang.

Problemer med at få fødderne moslet ind i fodstroppen foran, men det lykkedes da....prøvede at finde en god vinkel til det hele. Finde sig tilpas på boardet, og aflaste i trapezen. Justere lidt på længden af trapezliner......plask, riggen i vandet.

Som nogen måske husker, så sejler jeg jo med koneophal, og især på formula er det herligt, ingen problemer med at holde balancen, blot stemme imod og lige så langsom kommer sejlet op. Forsætte i retning mod marinaen, kom ret let i planing igen, nu gik det helt fint og planede op til Åkrogen uden de store problemer. Søen var helt igennem genial. Måske 25 cm bølger hvor det var vildt, det var det hele, og lige guf for mit gamle legeme. Vendte og røg i baljen ud for Åkrogen. Ved ikke helt hvorfor jeg lige skulle det, men sådan var det altså.

Som jeg var inde på, så var vinden SV. Det vil sige at jeg på vej mod Åkrogen har gået lidt højde. Eller som de skarpe kan regne ud,- jeg skulle sløre i nogen grad for at komme tilbage til udgangspunktet.

 

Hvis der er noget jeg ikke er glad for, så er det vinden ind agten for tværs på et formulaboard. Især når jeg er så urutineret som jeg jo er.

For at komme i planing valgte jeg at gå lidt halvvind, og så langsomt falde af for vinden...uha var vinden ikke tiltaget? Uha det her gik sgu da stærkt og en masse hyperventilering fra min side.

Jeg syntes ikke at det var sjovt, og var jævnt bange. Endelig kom min indtørrede pygmæhjerne i tanke om, at jeg jo har monteret kyllingestrop. Dernæst, at jeg jo bare kunne sætte foden i den og så kunne det jo ikke gå helt galt.

 

Men, men. Et´ er jo at flytte foden fra kyllingestroppen og ud på kanten, noget andet er den modsatte vej.

Tænke, tænke og endelig fik jeg mod til det.

For det første, så blev tingene mindre farlige, ingen tvivl om det, til gengæld, var det stort set umuligt at finde en position hvor det var behageligt eller bare naturligt. Det skal jeg lige have spurgt nogen af de skrappe om, hvad gør I ? og hvordan står I på boardet?

Efter lidt forsøg frem og tilbage, endte det med at jeg stillede mig i yderste fodstrop igen, men det gav da en god fornemmelse af, at man kan klare sig igennem en del vind, ved at hoppe i denne fodstrop (kyllingestroppen). Til gengæld kan man nok ikke holde til at sejle ret langt sådan.

 

Jeg fik det prøvet, og det var fint, så kan jeg jo altid genopdage den når det evt bliver nødvendigt igen.

 

Efter turen op til Åkrogen og på vej tilbage kunne jeg mærke at kroppen ikke indeholdt meget mere kraft. Indledte formiddagen med en times træning i motionscenter, efterfulgt af at save brænde, så en surftur sidst på eftermiddagen, og så var jeg død. Simpelthen dårlig form. Men der var ingen tvivl om at jeg skulle ind nu.

 

 

Vel inde, var jeg faktisk glad for turen, selv om den var lidt kort. Fik sejlet, og egentlig også trimmet lidt ind . Det er jo meget længe siden jeg sidst for alvor har sejlet på formulaen.

 

Og der er jo ingen tvivl om, at formulaen (en starboard 160) er noget af det lettest sejlede overhovedet, og noget der så gerne vil have lov at plane, så alle undskyldninger om at jeg ikke planede, skal udelukkende findes i pilotmangler eller i ikke tilstedeværende evner.

 

I øvrigt var det første gang i år hvor jeg sejlede helt uden handsker. Havde dem i vesten for en sikkerheds skyld, men det blev ikke aktuelt,- heldigvis.

De sidste gange jeg har været ude, har jeg haft dem på i starten, og så meget hurtigt smøget dem om håndleddet. Men herligt hvis man nu kan smide dem helt.

 

Og så lidt om mit GoPro.

 

Billedet på forsiden er klippet ud af de 30 sekunder det lykkedes at optage. Det er Svendsen der lige undersøger om kameraet virker, og det gør det her.

 

Jeg har en bette film hvor jeg går ned til vandet, og mit sejl, men så slukker det- uden at jeg aner hvorfor.

Måske det er vandskræk.

 

Jeg har haft det til at optage nu i 45 minutter, men jeg har skrevet denne artikel, og det har kørt upåklageligt, så jeg ved sgu ikke helt hvad der er galt. Vandskræk er nok en mulighed.

 

Nu lover de jo N-vind i morgen lørdag. Det er en kongeretning her i Århus, så jeg satser på en tur med kameraet i morgen igen.

 

Hvor skal vi mødes?

 

 

Har I for resten lagt mærke til jeres tånegle? Hvis de er begyndt er blive blå igen, ja så er det fordi I har indledt surfsæsonen igen. Til lykke!