Home     Bensen     Artikler  Test Log Trim Diverse rejser Albert

                                                                        skrevet den:28-08-2007

Alternativ brug af GPS.

Jeg har som bekendt en GPS som jeg benytter når jeg windsurfer. Er faktisk ganske tilfreds med den, bortset fra at vi ofte er ganske uenige om vores topspeed.
Jeg komme tit ind til land, fast overbevist om, at det kun er den Afmægtige der ved overblik har afholdt mig fra at nå overlydsfart.................surt er det så når min gule tingest øffer noget i retning af 38,2 km/t.
Jeg har tit været meget i tvivl om det nu har været rigtigt, om dimsen virkelig har forbindelse med de der snurrende satellitter 12000km ude i space,- eller om der er langt en firewall ind hver gang den fede er på vandet?

Jeg har faktisk testet den med det professionelle udstyr jeg har på mine hurtigfærger og når den ligger saligt ovenpå mine cockpittmontede GPSer der har maximale opdateringer og diverse retningsbestemte antenner, gyrostabiliserede indåndinger osv....ja så måler hun troligt det samme, med afvigelser på mindre end 0.01 knob, og det kan i teorien lige så godt være skibets udstyr der måler unøjagtigt.

Lagde I i øvrigt mærke til at min GPS er af hunkøn? Det kan jo ikke være anderledes, for dimsen er som regel af en anden opfattelse end jeg, især om retning og fart ( det kender I jo nok alle fra bilture med fruen på passagersædet og i ukendt område? ) Hun æder batterier og vil altid sidde øverst.........!!

Nu er det jo sådan, at jeg ikke er ene om at være utilfreds med mine/læs GPS målinger, og især farten er oppe til diskussion.

Diverse steder på nettet findes utallige sider hvor man kan indtaste sin fart, og for at der skal være særlig flot, skal det være målt over enten 500m eller 100m eller 5 meter. For at dette kan give nogen mening for de indviede, har man fået lavet et program der kan der kan analysere alle peaks fra løbet. Dette meget dygtige program, sorterer derefter alle de øverste (og normalt fejlbehæftede) topfarter fra, og kæder dem sammen, således at man nu når et teoretisk topspeed på 10-15% højere. Alle syntes at dette er genialt, for nu kan den gennemsnitlige windsurfer lige pludselig sejle lige så hurtigt som verdens allerbedste, vel at mærke når de bedste sejler på specielle kanaler og vindstyrker på over 25 m/s....men ikke nok med det,- der kommer sport i at have det højeste målte på 100 meter eller 5 meter, og i virkeligheder er der er tale om at man blot finder alle målinger der ligger over et gennemsnit, udmåler den teoretiske tid man er om at sejle en given strækning, og herefter finder de fejlmålinger der er inden for denne tidstrækning,....viola man har nu en ny verdensrekord,  især på 5 meter strækningen går det herregodt......Apollo 13 kan snart ikke følge med.
Bevares, den slags målinger er sikkert sjove, men i mine øjne ikke særlig interessante. ( jeg skal lige understrege at min gennemgang af ovennævnte ikke er 100% sand)

Skulle vi omsætte ovennævnte til lidt relevans i den "Bensenske" verden, så svarer det til dengang jeg kom ind efter en sejlads i omkring 5 m/s....alle andre havde sejlet omkring 37-40 km/t, men den lille fede havde redet 68 km/t.

Jeg ved, at denne fart var forkert, og udelukkende opnået i forbindelse med et særligt vellykket og ondt slyngstyrt.

Næ, jeg syntes at vi bør tilføje vores sejladser en helt ny dimension.....hvor mange G har du trukket i dag?

Se det kunne være en manddomsprøve..........eller hvor mange G skal der til at knække spidsen af en ny Apollo, eller knække en mast.......eller hvor mange G skal der til at blive smidt 12 meter fra boardet......

En opfordring til at ære slyngstyrtet, det er kommet for at blive.

Sidst op

dateret 19-12-2007