skrevet den 08-04-2011

Den gule fare.

 

 

Den gule fare ligger ude i min garage.

 

Men egentlig skulle denne artikel handle om en surftur jeg havde med Henrik.

Vi havde sat hinanden stævne i Ebeltoft, sidst på eftermiddagen.

Vejrudsigten havde løbende udviklet sig til at gå fra de helt små sejl, til de store.

Hmmn,- da dagen oprandt, var der faktisk ikke noget vind.

 

The man var også dukket op, men ret hurtigt konstaterede han, at der ikke var vind, og at han ville gå på jagt efter noget mere sikkert rent vindmæssigt.

 

Sådan rent faktuelt er jeg stadig ret hæmmet af et knæ der ikke helt vil hvad jeg syntes. Det skyldes ikke manglende optræning kan jeg garantere, men tid.

Derfor.
Valgte Henrik og jeg at gå på vandet med vores formula og 9,2 for mit vedkommende, og 9,5 for Henriks. Han har en helt ny Racing 9,5 der står hammerflot, skal huske at tage nogen billeder.

Ok. Jeg vidste godt at det ville være ret usandsynligt at jeg ville komme i planing i dag. Men set i lyset af en meget presset arbejdssituation, og muligheden for at koble fuldstændig af, så valgte jeg at tage et par timer i Ebeltoft. Ved at samme gjorde sig gældende for Henrik også.

Kom ikke i planing, sejlede 12 km, var ude i et par timer.

Men, det var de bedste timer i lang tid. Det forhold at man bare kunne stå og kigge på det sorte vand, ind mod kysten, og tænke på absolut ingen ting,- det var bare så godt, og lige det jeg trængte til.
Skal lige huske at nævne at Henrik rent faktisk kom i planing,- ca 321 meter.

Men. Kan alligevel huske denne dag, som en god dag. Fik mange tanker på plads, og det var lige hvad jeg trængte til.

Nu havde jeg jo håbet at få lejlighed til at prøve mit seneste projekt.

DEN GULE FARE.

 

Herom i næste artikel.