Home Bensen Artikler Diverse Albert

 

Hvad sker der?

 

Som de skarpsindige opdagede allerede15 min efter at jeg havde indrykket annoncer på Surfersinfo,- sælger jeg nu alt mit surfudstyr,- stort set.
Ja, det er rigtigt, det hele ryger.

Hvad sker der?
Ja,  det er jo lidt svært at forklare, og ikke mindst fremstå seriøs. Jeg har jo mange gange meldt ud at jeg vil videre med min surfing,- samtidig har jeg mange gang udtrykt at det skal være sjovt for at jeg gider.

Jeg har det ikke sjovt.

I starten var det rasende sjovt,- der var ulykker og skader over alt men der var fremskridt og det var sjovt. Jeg skiftede boards og sejl, lærte at sejle i trapez, senere kom planing og fodstropper.
Skiftede mange boards og sejl,- hele tiden fremgang,- ulykkerne blev færre,- farten højere og det var godt.

Jeg har analyseret de seneste to år,- og egentlig må jeg tilstå,- jeg syntes ikke at det har været rigtigt sjovt siden jeg sejlede på mit Bic Techon Formula og lærte at komme i fodstropper. Den sommer var ligesom at komme ind i en ny verden. Hold da kæft hvor var det rart og afslappende.
Men jeg ville jo videre ville jeg,- så jeg købte et rigtigt formulaboard-mit første Starboard,- et 175. Det viste sig at være helt anderledes at sejle og meget mere teknisk krævende. Samtidig gik jeg langsomt over til racesejl. Mit første var et Gaastra Nitro 2. Efter nogen tid skiftede jeg tilbage til Bic Formula. Jeg var træt af ikke at kunne plane i minimale forhold,-som jeg jo kunne på Bic. Efter 2 måneder blev jeg så tirret at min makker, at jeg købte et Starboard 147. Rent faktisk var det nok det bedste at de Starboard jeg har haft,- det kunne rent faktisk sejle halvvind,- hvilket de nye formulaboards fra Starboard rent faktisk (efter min mening) ikke kan. På min 147 sejlede jeg med V8. Jeg fik det aldrig til at spille rigtigt,- blev aldrig rigtig gode venner med de V8,- dvs at jeg ikke fandt det helt rigtige trim. Til gengæld fik jeg styr på indstilling at bomhøjde, fodstropper, trapezliner osv. Det eneste der drillede lidt var mine sejl. De virkede ok, men jeg havde et problem med overpowerede forhold.
Denne sæson indledte jeg med at købe et Starboard 159 og ny racerig.....RS4 str 9,8 og en X9 mast. Nu skulle den have gas skulle den. Har sejlet en del i år, og rigtigt, rigtigt meget sidste år. Og set i baglyset,- ja så har jeg stort set ikke haft en eneste god eller sjov dag det sidste år. Ja, det er rigtigt,- der har været uendelige problemer,- så har der været problemer med overpowered forhold, så har det blæst for meget, for lidt, for ustabilt,- jeg er blevet for træt og bange osv. Det har ikke været sjovt. Det har været teknisk, og hårdt- men ikke sjovt.

Det gider jeg ikke mere. Det skal være sjovt og let ,- eller gider jeg simpelthen ikke. Sgu.

Jeg erkender nu:

Jeg er ikke interesseret i speed.
Jeg er fucking ligeglad med højde
Jeg er ligeglad med dybde
Jeg er pisse træt af bøvlede tilrigninger og nedhalstrimmer, nedhalssnore der knækker hele tiden, campers der ikke kan slå rundt osv.
 

Jeg vil ikke længere måle mig med de skrappe kapsejlere på bugten,- de sejler deres løb,- jeg holder mig udenfor.
Jeg gider ikke.

Skal jeg surfe,- bliver det noget med at cruise rundt i marginal vind,-på et kæmpe board med mange liter.
Det er muligt at jeg kun kan sejle i 6- 8 m/s med fred med det,- og jeg gider ikke kæmpe højde,- halvvind og agten for tværs er fint for mig.

Problemet er bare,- der findes jo efterhånden ikke noget sejl der er let at rigge til, hvis man vil over 9½. Jeg kan godt leve med 2 campers ok,- men jeg syntes ærlig talt ikke at det nye V8 er specielt rigningsvenligt. Jeg tror at jeg beholder mit v8 10,6 årgang 2003, min carbonbom og mast,- og så må vi se om jeg finder noget udstyr.
Tiden hvor jeg havde udstyr for 50000kr er slut. Et board og et eller to sejl, en mast og en bom. slut.

Det er jo ikke udelukkende negativt, jeg er blevet en klart bedre surfer,- jeg har fået rimeligt styr på trim og udstyr og det kan jeg jo tage med til næste omgang.

 

Så alt raceudstyr er til salg,- fred være med det.

Det var ikke sjovt for mig.

Og så dur det ikke.

15.05.05

Sidst op

dateret 19-12-2007