skrevet den 14-01-2009

 

 

Opgradering eller vedligehold?

Ved ikke helt hvad jeg skal kalde det her. Det man har er sådan set ok, man har bare haft det lidt længe.

Jeg har netop hentet en ny mast og bom.
Jeg havde i forvejen en mast og en bom, faktisk har jeg indtil flere bomme og master.

Har altid sejlet med carbonbomme, også de små størrelser. Det er uden tvivl overkill, men jeg fik ved en eller anden lejlighed et godt tilbud og sådan har det bare været.

Læst og hørt en del om dårlige alubomme,- det er en erfaring jeg aldrig har kunne bidrage med, al den stund jeg aldrig har ejet en alubom. Ok, det er måske en sandhed med modifikationer, for et eller andet sted ud i garagen bor der en helt ny lille alubom str jeg ved ikke hvad. Har aldrig brugt den, tror faktisk at den står med plastik på endnu.

Men bortset herfra, har jeg ikke haft de store erfaringer med alubomme.

Sidste år købte jeg til min RS Slalom 9,2 en X6 bom. Det er en alubom med forstærkninger af karbon, og gennemgående rør i bomhovedet.
Den har jeg nu benyttet en halv sæson, og jeg er faktisk blevet glad for den. Har et godt lukketøj, passende omkreds i forhold til mine kontorhænder, god og let indstillig vario -ende, og ikke mindst. Den virker udmærket med udhalsliner.

Så er der jo også et prisparameter. X6 bommen er væsentlig billigere end en carbonbom. Nu har jeg som nævnt ikke de store sammenligningsgrundlag, men umiddelbart har jeg ikke kunne konstatere at jeg har været dårligere stillet med denne bom end når jeg har sejlet med carbonbom. I den sejlstørrelse vel at mærke. (til de store sejl 10 og derover vil jeg også fremover benytte min store carbonbom)

Har haft en del master og normalt skifter jeg dem efter to år højst. Nu har jeg jo besluttet at jeg sejler Rs Slalom igen i år, og også med min 10ér så derfor behøver jeg en X6 520 mast. Den er nu afhentet.

 

Min nuværende bemanding på sejlområdet (kun RS Slalom) er.

6,2-7,8-9,2-10,0

Denne opsætning er så velovervejet og genial, at jeg ikke kan passe master mellem de forskellige sejl.

6,2, benytter 430 mast
7,8 benytter 490 mast. Den har en luff på 500 cm, det betyder at jeg skulle forlænge min 430 mast 70cm, hvilket ikke er realistisk, heller ikke med et fast forlængerstykke. Og omvendt kan jeg ikke stoppe en 490 mast op i et sejl med en luff på 450 cm, så de to sejlstørrelser er ikke kompatible.

Nu kommer der et område hvor jeg rent teoretisk kunne bruge samme mast.

7,8 og 9,2

7,8 luff 500
9,2 luff 530
Dvs at jeg kan benytte en 490 mast til begge. Det anbefales ligefrem, men kræver at jeg forlænger min 9,2ér med 40 cm. Det har jeg ikke meget fidus til. (husk lige på at det er en redaktør der har bøjet og knækket mindst 10 forlængere på samme sæson pga påstande om mulige forlængelser på 40cm og derover)

I stedet mokker jeg en 520 mast op i min 9,2, og nu skal der kun forlænges 10 cm- Samme mast benytter jeg så til min RS Slalom 10´.

Nu kunne jeg komme med samme betragtninger omkring bomme, men her er jeg bare så stivnakket, at jeg vil have en bom pr sejl, færdig.
Jeg gider simpelthen ikke at skulle indstille længde på bom, trapezliner osv fra gang til gang. Nej, på med skidtet, og så ud over stepperne.
Man kunne med en vis ret påstå det samme burde være gældende for master, men på et eller andet tidspunkt må man jo begrænse de vilde indkøb,- jeg har så slået spareskruen i her, og har kun nævnte 3 master. Alle X6.

Hov det blev jo noget af et sidespring.
Hvorfor var det lige at jeg udskiftede bom og mast,- hvis det nu ikke fejlede noget?

Jvf tidligere skriv, skifter jeg normalt master hvert 2 år. Det er nok ikke nødvendigt, men da jeg primært sejler i fralandsvind, og har en surfmakker der knækker omkring 3 master pr sæson, så syntes jeg at jeg vil sikre mig lidt på den konto.
Ikke at jeg har en forventning om at skidtet knækker, men just in case. Endelig spiller det jo også ind at gensalgsprisen forandrer sig med alderen på grejet.
Bomme. Jeg har som jeg husker det, kun knækket een og så ødelagt et bomhoved (samt fået kørt en over). Grippen på mine bomme har jeg sjovt nok aldrig haft problemer med, så det er ikke derfor. Faktisk er det fordi jeg syntes at der skulle lidt nyt til, gad ikke se mere på de der gamle Fibersparbomme som jeg har sejlet mest med.
 

Så helt ærligt her i dette lukkede forum, jeg behøvede ikke denne opgradering/udskiftning,- men det er da lækkert,- ikke?

 

 

 

 

 

 

 

body3)