skrevet den 14-01-2009

 

 

Skæring i unikke forhold (up and go)

 

Så kom der en af de der helt eminente dage. Ovenpå skuffelsen i lørdag, blev det så rigeligt opvejet i dag. Kort og godt:

 

Skæring scorer!!

 

 

Jeg kom til Skæring kl ca 11, og allerede på det tidspunkt var der mange, samt en del på vandet. Det blæste faktisk helt godt, jeg ved ikke hvor meget, men et bud på det tidspunkt vil være noget i retning af 7-8 ms.

Langt de fleste riggede noget 7½-7,8 og boards omkring de 130 liter, en enkelt jeg snakkede med var optimistisk nok til at gå ud med 106 liter og 7,0, men jeg så da at han også kom i planing.

 

Jeg havde min 115 liters og Ællingen. Det var lidt svært, for egentlig kunne jeg nok have sejlet på begge, når jeg siger sejle, så mener jeg at både den lille og den store ville kunne fungere, den lille havde nok været det bedste valg, men der var jo lidt sø, og jeg havde lyst til at forsøge Ællingen i lidt anderledes forhold.

Riggede min 7,8 og Ællingen.

 

Men hov. Det her er jo ikke en afdeling af Bensens Test Center (BTC) så det bliver en ganske almindelig artikel om en rigtig god dag i Skæring sammen med rare og glade mennesker. Jeg er ikke bekendt med nogen der ikke havde en god dag.

 

Men altså, Ællingen blev parret med en 7,8 og så ud. På vej ud syntes jeg at det blæste godt, og faktisk var jeg lidt bekymret over vindstyrken, men det er der jo kun en måde at finde ud af. Altså strandstarte og så sejle ud. Jeg havde faktisk forventet at jeg ville gå i øjeblikkelig planing, det kom jeg ikke og er et udtryk for dels min manglende evne til at vurdere vinden, dels det faktum, at pålandsvind kan være vanskelig at vurdere. Jeg kom dog i planing, og stadig syntes jeg ikke at Ællingen er specielt hjælpsom med dette, men i dag var jeg alligevel bedre powered up end længe, så det var ikke så svært.

 

Vinden var i starten NØ, dvs skrå pålandsvind, og jeg behøvede kun af falde af til halv vind, så kunne jeg plane.

I øvrigt havde min ene trapezline snoet sig lidt, så det var noget af en akrobatisk gorilla der fedtede ind i linen, men da jeg først kom derind var det helt i orden.

 

Min oplevelse af Ællingen, er jo at den er en langsom starter, og så er det lige som om at den vågner, .....Ok, er der nogen der vil ræse her....jammen så lad os da komme igang med det. Jeg har stadigvæk ikke fornemmelsen af at jeg acc. vildt hurtigt, det er mere noget med at boardet vinder fart langsomt, til gengæld bliver det ved, og ved og ved og ved....Duracelkaniner come on. Jeg har helt klar ikke sejlet topfarten på dette board, selv om det gik rigtigt godt i dag. Nu var dagen jo ikke ligefrem til at sætte fartrekord pga bølgerne men det gik pænt hurtigt * (se note)

 

Stadigvæk syntes jeg at det er passende behageligt at sejle mod søen, forstået på den måde at boardet går roligt, nok det board jeg har haft der har sejlet mest velopdragent på den halse. Ind mod stranden, i delvis medløbende sø,- ja det var simpelthen herrefedt, og ingen, gentager, ingen tendens til at grave sig ned.

Lå og sejlede med et par gutter og mener da at jeg holdt pænt fart med dem. I øvrigt er det p.... sjovt at ligge sådan et par meter fra hinanden og presse max...he he.

 

Når jeg nu siger at jeg holder fart med dem, så skal det forstås således at jeg sejler lige så hurtigt (sådan da) men så begynder de på det der med at vende osv.....og så kan jeg ikke være med Sgu.

 

Jeg satte ikke en eneste jibe, ikke engang næsten, til gengæld har jeg badet mere i dag end de seneste 7 år til sammen og hver gang fordi jeg lige skulle forsøge at jibe. Jeg har udviklet en blokering omkring denne manøvre, og vil snarest opsøge en terapeut for at få klarlagt årsagen til denne blokering. Uden tvivl noget med at jeg er kæntret med barnevognen, eller var i badekar med en rød badeand!!

 

En årsag til at jeg ryger i baljen hver gang, kan jo være at jeg altid skal vælge at gøre det på en stor bølge, eller i læ af en sejlbåd, eller..

 

Normalt syntes jeg at jeg sejler bedst med de mindre sejl, og kan for det meste holde til at sejle en del timer. I dag var jeg meget hurtigt ødelagt i mine pindarme, og dette selv om jeg syntes jeg brugte trapezen godt.

 

Det endte med at jeg var inde hos fru Svendsen og forhøre mig om hun, i dametaskens uendelige dyb, skulle have en saks. Dette var ikke tilfældet,- jeg blev ikke helt klar over om det var dametasken hun ikke havde, eller saksen heri. Jeg hentede derfor min...meget ulovlige rustne bajonet, og bad fru Svendsen stikke og skære...altså hul i ærmet på min dragt. Hun fandt istedet en saks i Hr Svendsens værkstøjskasse, lige ved siden af syæsken med broderigrejet.... vil ikke vide hvorfor Hr Svendsen er skabs-sakse mand, men tak alligevel, jeg fik klippet mine ærmer op, og det lettede på samme måde som når man har haft en øreprop, og så lige pludselig kan høre igen.

 

Men kort og godt en super god dag, hvor alle fra Østlylland (bortset fra enkelte Åkrogs-fanatikere og en Ebeltoftbo) var til stede.

 

Det er nok ikke overdrevet at der var 30 teposeryttere og omkring 25, måske flere surfe på vandet, samtidig. Det var bare skide sjavt.

 

En enkelt uheldig surfer var der dog. MH havde rigget sit sejl på plænen. Dette stoppede desværre ikke 3 hunde på vej til vandet, så nu har Mikael poteaftryk i sejlet. Ved at der bliver kørt en erstatningssag på det, og hundeejeren har erkendt ansvar.

 

Og så kommer spørgsmålet. Hvad har denne artikel med overskriften på forsiden at gøre?

 

Jo, Stig har fået sig en hvid trapez, og når han går rundt iført denne,- ja så ligner han en reklame for bleer " Up and go" :-)

 

Til gengæld er han jo fotograferet med en kyse på hovedet, så han er nu medlem af den eksklusive " Kyse-klubben"

 

Der kommer lidt video, primært optaget af Sofasurfer, men afhængig af hvor hurtig Google er, kan det godt ske at det først er i aften?

 

* Jeg har oploadet mit track til programmet online, men der kommer hele tiden fejl, så jeg har ikke korrigeret farten via programmet, håber på at Motion Online får rettet problemet hurtigt.

Sejlede max fart på 44 km/t og det er nogen tid siden sidst.