skrevet den 14-01-2009

 

 

 

Tabuer i windsurfing:

 

Så tager redaktionen atter fat på nogen af de tunge emner.

 

Denne gang starter vi en artikelserie om tabuer i windsurfing, og som I ved, så er der mange.

 

Denne gang, en af de mest diskuterede men også mest tabubelagte:

 

 

Tisser du i dragten?

 

Som I ved, så går vi til sagen her på siden, ikke så meget pjat, lige på og intet skjult.

 

Påstand.

Alle tisser ind i mellem i dragten.

 

Rigtige mænd indrømmer det bare.

Faktisk tror jeg også at rigtige piger tisser i dragten, jeg har bare aldrig spurgt.

Nu er det jo ikke sådan at jeg har nogen videnskabelig belæg for min påstand, men de surfere jeg kender, indrømmer uden at blegne at det sker.

Hermed er det første tabu brudt. I øvrigt er det også sket for mig. So what?.

 

Men inden vi går kollektivt massehysteri over miljøsvineri, og tilskriver dette,  marsvinenes tilbagegang, global hav opvarmning og nedbrydning af Ozonlaget, så lad os lige slå fast hvad urin egentlig er:

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

 

Urin (af latin: urea) er en farveløs til gul væske som består af affaldsstoffer fra kroppen opløst i vand. Det produceres i nyrerne for at rense blodet for affaldsstoffer som bl.a. nitrit og ammoniak, der opløst i vand transporteres fra nyrerne via urinlederne til blæren, hvor det ophobes, indtil vandladning finder sted. Urin fra en rask person er steril.

 

 

 

Ok. Så er det måske alligevel ikke så giftigt. Dvs at ingen ligefrem dør af hverken at få det på sig, eller for den sags skyld bade i det.

 

Og så for lige at slå det helt fast. Denne artikel vil IKKE komme ind på nogen form for sex.

 

På grundlag af ovenstående kan vi fastslå, at der ikke umiddelbart er noget helbredsmæssigt til grund for ikke at urinere i dragten.

 

Vandladning
Normalt producerer et voksent, rask menneske 1-1½ liter urin i døgnet. Mængden af produceret urin reguleres efter overskuddet af væske i kroppen via hormonet ADH. Hvis væskeindtaget er for lille, eller hvis kroppen forbruger meget væske - f.eks. til at svede eller som følge af forskellige sygdomstilstande - vil urinmængden falde, og urinen blive mere koncentreret og få en mørkere farve og en kraftigere lugt. Tilsvarende vil produktionen af urin stige med øget væskeindtag, og urinen vil blive mindre koncentreret og mindre farvet, nogle gange endda helt farveløs.
De fleste mærker trang til vandladning når blæren indeholder omkring 200-300 ml urin; denne trang kan imidlertid undertrykkes, så vandladning udskydes. Dette kan være praktisk i mange situationer, ikke mindst af sociale hensyn. Ikke desto mindre kan det være skadeligt at undertrykke vandladningen i længere perioder - det kan føre til større eller mindre grader af inkontinens eller urinretention. I værste tilfælde kan blæren sprænges. Man har dog eksempler på mennesker, der er blevet indlagt med op til 15 liter urin stående i blæren.
 

Her står der sådan set, at man bare skal komme af med vandet når det trykker, til gengæld står der så også at det kan have visse sociale konsekvenser.

 

 

Hvor mange badende tisser i vandet når de bader? 50 % eller flere. Er det mere acceptabelt end at gøre det i en 3mm våddragt?

 

Det ved jeg ikke, jeg vil heller ikke plædere for hverken det ene eller det andet, bare pirre lidt til den dobbeltmoral der er på dette område.

 

Så kort og godt, de fleste tisser i dragten ind i mellem, alle vil på et tidspunkt komme til det, og det kan vil lige så godt tage til efterretning. Ikke mere tabu her.