skrevet den 14-01-2009

 

Vandet er koldt!

 

Det kan jeg med fuldstændig sikkerhed garantere.

 

Herom senere.

Ovenpå den ret gode dag i går, havde vi egentlig ikke sat næsen op efter noget idag.

 

Dmi og Vindguru var ret enige om at skulle der ske noget overhovedet, så ville det primært være i Ebeltoft og over middag, rettere omkring kl 14.

Men der var ikke rigtig meldinger om vind, ikke en gang vores lokale mand på spottet var særlig optimistisk, og rent faktisk ville han hellere ud af cykle. Hmm

Jeg havde mere eller mindre opgivet at der ville komme vind, og gik derfor en lang tur med vovsen.

 

Syntes dog det virkede som om der begyndte at komme lidt bevægelse i trætoppene, men det er ikke altid så let at bedømme idet jeg bor forholdsvis højt.

 

Som vanligt var der livlig korrespondance på mobiler og sms, og for at gøre en lang beslutningsproces lidt kort, så endte det med:

 

 

1. At mødes kl. 1330

 

2. At det blev Skæring, nærmere Kitebeach

 

3. At Ib R også kom ud fra hulen i Ebeltoft, noget han ikke længere er så lun på

 

4. At information omkring dette tiltag tilflød tropperne rundt i deres huler, inkl. de der er flyttet i Igloo.

 

 

Kom med lidt lunken fornemmelse ned til spottet, sagen var nemlig at en Fisk havde lokket mig til at tage min Formula med. Og den lå altså aller inderst i garagen.

Vel nede ved spottet, der rent tilrigningsmæssigt var helt i orden, kunne jeg konstatere at der var vind, men det var svært at afgøre hvor meget. Fisken kom også,  og så stod vi to prægtige mandfolk, og var fuldstændig i vildrede med hvad hvad vi skulle stille op. Med til historien hører det jo også at vinden var lidt svingende.

Det endte med at jeg besluttede at det blev formula og 9,2. Fik hevet døren ned fra traileren, monteret finnen, og øhh, hvor var det nu lige at jeg skulle have mastefoden? Hvad bomhøjde passer på et formula osv...det afslørede bare med al tydelighed, at jeg ikke har sejlet formula denne sæson. Har lige kigget og kan konstatere at den har været på vandet 4 gang i år, that´s it.

 

Riggede min 9,2 og kiggede ud på vandet, det var nu ganske fin vind. De andre kom, dvs. The Man og selveste Dr. Ib. Umiddelbart før deres entre ankom også Ib R og han var lidt træt i betrækket i dag.

 

Jeg holdt løbende øje med vinden, der var skrå fralandsvind, dvs. fra Vest.

 

Jeg meldte mig som vinddummy og traskede ud...lige før jeg gik ud,  valgte jeg Ællingen med tangfinnen og den tilriggede 9,2.

 

Fra stranden til Ællingen kunne flyde var der 155meter!!

 

Det er jo træls, til gengæld er der ikke ondsindede sten her, hvilket er tilfældet hvor vi tidligere har surfet i Skæring.

 

Selve surferiet i dag, var faktisk rigtigt godt, der var ikke ret meget sø, til gengæld en del vind, så jeg kom forholdsvis let i planing. Nu kunne jeg jo ikke holde nogen særlig imponerende højde med tangfinnen, så derfor var jeg nødt til at søge højde på vejen ud, således at jeg havde noget at give af på vej hjem. Rent sejladsmæssigt betød det at jeg stort set sejlede mod bølgerne på vej ud, og det er jo lidt anstrengende og bestemt ikke særlig komfortabelt.

Til gengæld ind ad, ja, det var sgu sjovt, her kunne man ikke mærke nogen sø overhovedet, så det var bare med holde fast, lukke øjnene og så fyre den af.

Jeg var lidt træt af at jeg valgte min tangfinne, for den har nogen begrænsninger, bla kunne jeg jo ikke gå helt så højt som jeg plejer, dels går det ud over topfarten, jeg kunne ikke pine den over 41,1 km/t og lidt ærgerligt for forholdene var lige til det. Jeg gad dog ikke gå 155 meter ind og 155 meter ud igen slæbende på alt grejet.

Til trods herfor, så var det ganske udmærket, ja mere end det, det var faktisk rasende sjovt, men det ved jeg ikke om en voksen person som jeg må have?

 

På vej ind skulle jeg lige dreje forreste fod lidt i fodstroppen, for det var lidt svært at holde foden inde, men det skyldes jo tangfinnen. Jeg forsøgte at flytte masten ca. 1 cm frem i sporet, men det hjalp ikke nok.

 

Oven på gårsdagens surf, der bestemt også var godt, så var det en meget behagelig overraskelse at få så fin en dag i dag.

 

Og det der med at vandet er koldt. Tro mig.

 

Jeg sejler jo som bekendt med min neopren tørdragt med vandret lynlås i ryggen.

Jeg besluttede at jeg ville op, og sejlede hen til Dr. Ib der tog (endnu) en puster på grundt vand, dvs omkring 1,3m vil jeg tro, hans bodegamuskel var under vand, han fortrækker at hvile sig således :-)

 

Nå men jeg kom hen til doktoren, hoppede af og spurgte om han ikke gad lyne min lynlås i ryggen op.

 

Han kiggede lidt forbavset " Mener du det?"        "ja, det gør jeg da" og drejede ryggen mod ham.

Han tog fat i lynlåsen " og det er du helt sikker på?"       "ja, sgu da"

 

 

"Ok, så du også selv ude om det" sagde Ib. Lynede med et snuptag lynlåsen op, og krængede herefter hurtigt den åbne dragt ned i vandet så der kom 37 liter iskoldt vand ned................

 

Jeg hylede og råbte, truende ham med både pædagoger og psykologer, ja selv Karl Mar.

 

Eneste kommentar " Det var altså mere end jeg kunne modstå"

 

Og det var edder..... koldt skal jeg lige fortælle.

 

Bortset fra det lille traumatiserede drama, så var det jo en god dag. Og der var heldigvis lidt retfærdighed til, for vores ven sprængte nedhalsstroppen på turen efter at han havde tanket min dragt op med isnende havvand!

 

Ikke sidste gang jeg besøger det spot, dog uden at anmode om assistance med lynlåse osv.